Lunch in Limassol Marina

The number of times I went to Limassol in the middle of the week for lunch, without kids, is pretty close to zero.

Last Wednesday, the opportunity finally came when we had a day off from work due to bank holiday and it happened to be also my name-day. Name-day is something that not particularly well celebrated and many countries are not familiar with the concept either. If you haven’t heard about it yet, it’s based on celebrating the fact that your name is in the calendar (each day has a different name allocated). Usually you get a few congratulations messages (as everyone knows your name right??) and some chocolates if you’re lucky. Some names are more popular than others, and Lucia is one of the most commonly used in Slovakia, so everyone knows 13 December is Lucia’s day. In Sweden, the tradition goes even further and they celebrate Lucia’s day with little processions of kids dressed in white (as St Lucia) with flower crowns and candles.

13 December is also very special because it was my last day of work in London, just before I moved to Cyprus in January. It was an end of an era and life as I knew it. I remember the day like it was yesterday, we were sitting in a bar close to Monument station in central London and having goodbye drinks with my colleagues. That was 5 years ago (insert scared face emoji here).  I must be getting old, but time is something that’s becoming a truly scary concept. I think it usually happens after you have kids and you see your life passing in front of your eyes a bit faster than you’re willing to admit.

The best remedy for that is to celebrate every moment. Like a name-day. Grab a lunch, get some bubbly and enjoy the sunshine. The work, bills and messy house will be still there when you get back.

PS: If you’re looking for a great lunch place in Limassol Marina, I highly recommend Marina Breeze for their excellent food & stunning views. If you’re sticking for longer, Gin Fish is amazing for cocktails and seafood!

SK:
Do Limassolu sa tak často nedostanem, a už vôbec nie uprostred týždňa, bez dieťaťa a dlhého programu. Minulý týžden sa to konenčne podarilo lebo sme mali v práci deň voľna a zhodou okolností to boli tak isto moje meniny – 13 Decembra. Slovákom alebo Cechom asi meniny vysvetlovať nemusím, ale vo veľa krajinách je tento koncept úplne neznámy. V anglicku napríklad nevedeli pochopiť načo si píšeme mená do kalendára a potom ich oslavujeme, či dostávame také isté darčeky ako na narodeniny a ako to že všetci vedia aj bez Facebooku že máte meniny. 

13. december je tiež trošku špeciálny deň pretože to bol môj posledný deň práce v Londýne, tesne predtým, než som sa presťahovala na Cyprus v januári. Pracovala som v centre Londýna a s kolegami sme sa v ten deň stretli po práci na posledný drink, rozlúčku nielen s prácou, ale aj so životom ktorý som dovtedy poznala. Teraz je tomu presne 5 rokov.

Neviem či to je vekom, alebo tým že má človek deti, ale pojem času zrazu začína nadobúdať úplne iné rozmery. Roky plynú tak rýchlo ako mesiace, z dní sa stávajú len premenlivé okamihy ktoré niekedy nestačíte ani zaregistrovať a než sa nazdáme tak máme 60 rokov a plný zoznam nesplnených snov. Na to je najlepší len jeden liek – žiť už teraz ako keby ste boli na dôchodku. Chodťe na oslavný obed, len tak uprostred týždňa, objednajte si pohár šampanského aj ked nemáte narodeniny a tešte sa z toho že je zase krásny deň. 

Práca, účty a neporiadok vás poslušne počkajú aj kým sa vrátite domov.

PS: Ak by ste zavítali do Limassol Marina, odporúčam Marina Breeze reštauráciu na obed (top jedlo a výhľad na luxusné lodičky) a potom Gin Fish trošku dalej na kokteily a úžasný výhľad.

Limassol marinaLimassol marinaLimassol marinaLimassol marinaLimassol marina

Limassol marinaLimassol marinaLimassol marinaLimassol marina
Limassol marinaLimassol marinaLimassol marinaLimassol marinaLimassol marina
Limassol marinaLimassol marinaLimassol marinaLimassol marina

Limassol marinaLimassol marinaLimassol marina
Limassol marinaLimassol marinaLimassol marina

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.