Tour de Winery

Welcome to the famous Tour de Winery.

Line up at the starting line, get into your starting position, clean your glass and prepare your senses. This tour doesn’t involve any sweat and tears, only those of grapes (and the designated drivers).

Let me introduce you to my favourite way to pass free time – touring the local wineries. Usually, my tours involve one winery a day on a weekend, but on my day off I managed to see three in a space of few hours. Find yourself a victim to drive you around and hop on the winery express.

If you want to squeeze out every last drop of your time, I recommend touring the wineries near Limassol – they are very close to each other and the transition from one to the next one will take you 20 minutes.

First stop – Tsiakkas winery near Limassol.

TSIAKKAS WINERY

Tsiakkas winery dates back to 1988 and is located near a small village Pelendri at the edge of Troodos mountains.  It is accessible through a small mountain road which leads you to this beautiful view towards the valley and the vineyard. We didn’t book any wine tasting, only showed up in the middle of the day to be greeted by the owner’s daughter.

The wine tasting took place in the main winery building, which was a shame as we couldn’t enjoy the view outside too much. We sat on a small covered balcony, accompanied by a small group of Russian tourists, and tasted some of their most popular wines. In the summer months, the balcony is probably open and offers beautiful views towards the valley.  We didn’t have a tour of the premises, which is something I usually look forward to when visiting a new place.

I have to say it’s a shame the owners don’t take better advantage of the surroundings and beautiful landscape around – I can imagine stunning wine tasting session right at the edge of the vineyards. The setting is a huge part of the whole experience and it’s a shame that this one didn’t really live up to my expectations.

wineries cypruswineries cyprus

wineries cypruswineries cypruswineries cypruswineries cypruswineries cypruswineries cypruswineries cyprus

AYIA MAVRI WINERY

Out of the three wineries, this was by far my favourite one.

Located in a tiny little village called Koilani, Ayia Mavri is a small family winery and a little hidden gem. Unlike the other wineries, this one was full of atmosphere. A traditional old house with vines climbing all over by the front door, a traditional cobbled yard and a small garden full of surprises. We were greeted by the owner, an older lady who is in charge of the winery along with her husband.

She showed us some of the old equipment they used to use to make wine, took us through the production facility all the way to the basement and wine cellar. As you enter the room you can smell the crushed grapes everywhere. Their selection of wines is somewhat unique. The matured zivania, sweet shiraz wine and their very unique commaradia are some of the wine you won’t find anywhere else.

We happily sipped our wine in very relaxed atmosphere, while she explained the stories behind their bottles.

The wine tasting is free and you could easily spend hours here. This place is a picture-perfect grape wonderland. Plus, the wines are pretty good too.

wineries cypruswineries cypruswineries cyprus

wineries cypruswineries cyprus

wineries cyprus

LAMBOURI WINERY

Lambouri winery is located at the entrance to Platres village and if you ever drove through, you must have seen it as it’s right by the main road.

It is a lot bigger and more grand than other place I’ve seen, and somehow a lot more commercial and touristy than the other wineries. That’s one of the things that put me off right away. As we entered the building, we were offered wine tasting session, which wasn’t free – 3 eur per person.

My husband did most of the tasting, but I had few sips and I wasn’t very impressed. There was no unique character, flavour or distinct taste that would make this wine somehow interesting.

The wine tasting was accompanied with a short introduction to the wines by the employee of the winery, who honestly couldn’t care less about what he is saying and looked like he just wants to be done with it. Soon after we started with the tasting, a big group of tourists arrived and the place felt very crowded.

This was probably the shortest wine tasting I ever had – the whole experience felt like a tourist trap and had nothing to do with getting to know the local grapes and wine making process. If I had to choose again, I would happily avoid Lambouri all together.

wineries cypruswineries cypruswineries cypruswineries cypruswineries cypruswineries cypruswineries cypruswineries cyprus

That brings us to the end of this tour.

Have you visited any wineries in Cyprus or where you live? Which one was your favourite and why?

 

SK:

Väčšina ľudí má na voľný čas aktívne hobby – behanie, yogu, chodenie do posilovne alebo iné aktívne a zdraviu prospešné činnosti. Ja mám tak isto jednu obľúbenú – návštevu vinární.

Bolo vedecky dokázané že víno je pre nás zdraviu prospešné a okrem toho zdvíhaním pohára hore dole človek spáli aj zopár kalorii. Ak chcete ešte viac dôvodov, tu je další – Cyprus má jednu z najstarších tradícií výroby vína a na tak malý ostrov je tu vinární naozaj neúrekom. U mňa pohár vína vždy vyhraje nad mozaikami, hradmi a podobnými turistickými aktivitami.

Ja som sa počas tých rokov nenechala zahanbiť a z mojho koníčka sa stala pomaly Tour de Winery – prešla som si skoro všetky v našom okolí a posledný víkend som sa presunula do okolia Limassolu kde som stihla hned tri za jeden deň. Pridajte sa na krátku ukážku.

TSIAKKAS

Vinárstvo Tsiakkas sa datuje do roku 1988 a nachádza sa v blízkosti malej dediny Pelendri na okraji Troodos. Je prístupná malou horskou cestou, ktorá vás vedie k nádhernému výhľadu do údolia a vinohradu. 

Degustácia vína bola v hlavnej budove, čo bolo škoda, pretože sme si nemohli vychutnať výhľad na okolia z malého miesta na krytom balkóne. V letných mesiacoch je táto malá terasa pravdepodobne otvorená a ponúka krásny výhľad na údolie. Nemali sme možnosť ani si pozrieť priestory vinárne, čo je niečo, na čo sa zvyčajne teším asi najviac.  Je škoda že majitelia neponúkajú ochutnávky vína vonku, priamo pri vinohrade. Tá pravá vinárska atmosféra mi tu veľmi chýbala. 

AYIA MAVRI

Z troch vinárstiev to bolo zďaleka moje obľúbené.

Nachádza sa v malej dedinke Koilani, a na rozdiel od ostatných vinárni táto má úžasnú atmosféru. Na kamennom nádvorí vás privíta pani majiteľka, staršia pani ktorá má spolu s manželom na starosti celú vináreň. Pri vstupe do domu vám ukáže staré vinárske remeslo, náradie a pár fotiek z minulosti. Potom sa presuniete priamo do výrobne s ocelovými sudami plnými vína a nakoniec do vínnej pivnice plnej pokladov. 

Pri degustácii máte možnosť ochutnať jedny z najviac originálnych vín na ostrove – Shiraz robený na štýl dezertového vína, v sudoch dozrievanú Zivaniu a tak isto ich vlastnú Komaradiu – asi najviac známe víno na Cypre. Remeslo im ide od ruky, o čom svedčí aj plná stena medailí a cien z medzinárodných vinárskych súťaží. 

Okrem vína tu nájdete aj produkty od domácich farmároch ako napríklad bio olivový olej a plno daľších prírodných produktov do kuchyne. Ak chcete vyskúšať niečo exotické, odporúčam sirup z granátového jablka ktorý je výborný ako marináda alebo prísada do šalátov.

Z vinárne sme si odniesli pár fliaš nášho obľúbeného vína a tak isto darčeky pre rodinu.

LAMBOURI

Vináreň Lambouri sa nachádza pri vchode do Platres a ak ste niekedy prešli dedinou určite ste ju videli pri ceste.

Hned pri vstupe do budovy máte pocit že ste prišli na nejaké výstavisko alebo do malého múzea. Degustácia vína nie je zadarmo, zaplatíte si 3 eur za osobu a zahrňa len malý výber z ich vín.

Celá vináreň bola pre mňa dosť velkým sklamaním – mala som z toho pocit že je to celé robené len ako cirkus pre turistov, vrátane samotnej degustácia. Zaplatíte si 3 eur a pracovník ktorý očividne nemá absolútne záujem tam byť vám rozpovie základné informácie o každej flaši. Tak flegmatický výklad o pôvode vína som ešte v žiadnej vinárni nezažila. 

Po chvíli sa tam privalil húf turistov s autobusom a my sme sa veľmi rýchlo pobrali kade lahšie. Bol to obrovský kontrast v porovnaní s predošlou rodinnou vinárňou kde ľudia majú naozaj záujem vám veci vysvetliť a odpovedať a potom na druhej strane máte vinárne ako táto kde sa to berie rad radom, jedna várka turistov odíde a druhá príde. Celé mi to prišlo veľmi komerčné a ako pasca na turistov.

Každému ale vyhovuje niečo iné. Ja osobne sa do Lambouri určite vracať nebudem.

A čo vy? Boli ste v niektorých vinárňach u vás doma alebo v zahraničí? Ktoré sa vám páčili najviac a prečo?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.