Winter Days by the Sea

The seasons really sneak up on you in Cyprus.

One morning you are waking up to 20 C sunshine and within two days the world turns upside down and you’re battered with strong winds and rain. I remember last year especially well, because it was the end of November and we were sipping some bubbly on the beach in our shorts. Well I’m pleased to report that this year, summer was extended even further.

The photos below were taken on a weekend at the end of November – start of December and until now, the temperatures are still holding on around 18 C.  The sea water is still warm and best of all – there are virtually no tourists anywhere.

Even though I’ve lived here for almost 5 years, this warm winter is something pretty exciting.  But now and then, you do miss the snow, especially at Christmas time.  After seeing some reports about the first snow in Troodos, I thought it might be good idea to check it out, as a reminder of the winter season. What was supposed to be a blissful time in the winter wonderland turned out to be a complete disaster with public meltdowns (not me, my 3 year old), lack of snow and deserted villages. It makes you want to throw your hands in the air and say you give up. But one thing that life in Cyprus teaches you is to expect the unexpected. That way, whatever obstacles may come my way, I’m always prepared. Instead of dwelling on the disaster we went to see our friends in Limassol and turned it into a really nice weekend.

But let’s get back to winter – the sun outside is only half of the story.

As soon as you get into any Cypriot home, you will feel like you’re entering a commercial freezer. 90% of the homes in Cyprus don’t have central heating (as they say ‘winter is so short here’) so you end up worshiping the air-conditioning units as your best friend.  I turn into an old cranky lady when I have to wake up in a cold room and my goal of getting up earlier and doing yoga will now take triple the effort. Thank God there is always mulled wine and other friends who come and visit nearly every day.

Happy Monday everyone!

 

Ročné obdobia na Cypre sú trochu iné ako u nás doma na Slovensku. Máme tu v podstate dve – teplo a chladnejšie.

Jedného rána sa prebúdzam do 20 ° C slnečného dňa a za dva dni sa svet otočí hore nohami a teploty klesnú tak nízko že z nášho domu sa stane obývateľná chladnička. Veľmi dobre si pamätám minulý rok, pretože to bolo koniec novembra a v kraťasách sme si ležali na pláži a popíjali šampanské, len tak na oslavu konca leta.  S potešením oznamujem, že tento rok sa leto natiahlo ešte viac.

Fotky v tomto príspevku boli robené koncom novembra – začiatkom decembra a doteraz sa teploty udržiavajú okolo 18 C. Morská voda je stále teplá a skoro žiadnych turistov tu už nemáme. Aj keď tu žijem už takmer 5 rokov, táto teplá zima je niečo čo vždy poteší.  Samozrejme ked sa priblížia Vianoce, človeku to nedá a ten sneh chýba, hlavne ked si ho doma na Slovensku všetci užívajú.

Minulý týždeň som zachytila že u nás na horách už má byť sneh, tak sme sa tam tento víkend s celou rodinkou vybrali, aby sme si pripomenuli že je naozaj December a má byť zima. Pripravovala som sa na scény ako z Perinbaby a privítal nás tam len malý snehový poprašok, verejné výstupy môjho 3 ročného syna ktorému sa zdalo nevhodné nosiť bundu v 4 C mrazoch a skoro ľudo-prázdne dediny. Z Perinbaby nakoniec nezostalo ani páperie ale jedna poriadna katastrofa.  Našťastie jedna vec, ktorú vás Cyprus naučí, je očakávať nečakané.  Takže namiesto pokazeného dňa sme sa vybrali pozrieť kamarátov v Limassole a nakoniec sme si spravili krásny deň – PS Víno pomohlo.

Ale ešte naspäť k zime – slnko vonku je len polovica príbehu. Akonáhle sa dostanete do nejakého cyperského domu, budete mať pocit, že vstúpite do komerčnej mrazničky. 90% domácností na Cypre nemá ústredné kúrenie (lebo hovoria že “zima je taká krátka, načo kúrenie”), takže skončíte uctievaním klimatizačných jednotiek ako svojho najlepšieho priateľa. Každé ráno sa zobúdzam ako ufrflaná 80 ročná ženská ktorej zo zimy v miestnosti praskajú klby a pri pocite že mám vyjsť z teplej postele von a začať pracovať sa mi chce začať plakať. Pravdepodobne si na zimu presťahujem office do postele.

Našťastie pre každú situáciu, je jedno akú závažnú, je vždy záchrana – varené víno a ďalší priatelia, ktorí prichádzajú a navštevujú takmer každý deň (biele víno a sem tam Baileys – ten ale chodí len na víkendy).

Prajem vám krásny začiatok týždňa!

winter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cypruswinter in cyprus

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.