Wine Tasting at Kolios Winery

Just before we hop over to 2018 here is probably the last post of 2017 – another winery visit!

I could write a whole novel about Kolios, but I will try to keep it short. I came across the winery very soon after we moved to the island in 2013 and I discovered their wines in our local shops. I have mentioned it before, but in my 5 years in Cyprus I haven’t found better wines than those from Kolios. Their winery tour is unlikely any other – you can book ahead and enjoy the guided tour by the owner followed by a mezze lunch cooked by his wife. All of this from stunning traditional stone building, food from home grown ingredients and I haven’t even mentioned the view yet!

Kolios winery is near a village of Agios Fotios at the edge of Troodos Mountains. This was probably my 5th or 6th visit and a few things have changed since I was there first time – there is now a new summer terrace in progress where you will be able to enjoy the stunning views even more, due to open in summer. They also introduced a new wine with the spourtiko grapes and their bottles have changed labels since we started drinking them. Thankfully the quality is still the same and I haven’t got bored of enjoying their wines. The production facility is right by the entrance to the building on the left side, there is a big industrial size kitchen in this modest looking building and of course the wine cellar in the basement, where they also have a bottle-packaging facility.

The guided tours are only once a day, at 12.30pm followed by mezze lunch at 1pm. They now offer also vegetarian mezze!!! For each 2 people having mezze you get a free bottle of wine at the table, in addition to the free wine tasting of course. The food is absolutely delicious, made from the freshest ingredients and cooked to perfection. At 23 eur per person, including a bottle of wine, you can hardly get a better deal anywhere in Paphos. If you want to buy some wine, they offer generous discounts for a whole case, you pay a fraction of the price compared to shops. By the way, my favourite wines – Statos and Agios Fotios – are only around 6 eur in the local shops! Currently they produce 3 varieties of white wine (Persefoni – medium dry and dry, and the Iris with spourtiko grapes), 2 varieties of rose (also medium dry and dry – called Cornetto) and a few options for reds.

If you are coming to Cyprus next year, put this one on your to do list. It must be good if I’ve been there 6 times! =)

PS: I specifically requested their wines at my wedding too!

SK:
Tesne predtým, než sme sa prehupneme do roku 2018, tu je asi posledný príspevok z roku 2017 – ďalšia návšteva vinárne!Mohla by som napísať celý román o Kolios, ale pokúsim sa to skrátiť. Vináreň som našla veľmi rýchlo po tom ako sme sa v roku 2013 presťahovali na ostrov a objavila som ich vína v našich obchodoch. Zmienila som sa o tom skôr, ale za 5 rokov na Cypre som nenašla lepšie vína ako tie z Koliosu. Ich ochutnávka vína je asi najlepšia akú ostrov ponúka – musíte sa objednať dopredu a majiteľ vás osobne prevedie po celej vinárni, po čom nasleduje mezze obed varený jeho ženou. To všetko z úžasnej tradičnej kamennej budovy, jedlo z domácich surovín a to som sa ešte nezmienila o výhľade aký máte pri obede!

Vináreň Kolios sa nachádza v blízkosti obce Agios Fotios na okraji Troodos. Toto bola pravdepodobne moja 5. alebo 6. návšteva a niekoľko vecí sa zmenilo, odkedy som bola prvýkrát – teraz stavajú novú letnú terasu, kde sa budete môcť tešiť na krásny výhľad už budúce leto. Predstavili tiež nové víno so spourtiko odrodou a ich fľaše sa zmenili štítky. Našťastie kvalita je stále rovnaká. Zariadenia na produkciu vína sú priamo pri vchode do budovy na ľavej strane, v tejto skromnej budove je veľká kuchyňa a samozrejme aj vínna pivnica v suteréne, kde majú aj zariadenie na balenie fliaš.

Prehliadky sú len raz denne, o 12.30 hod., potom nasleduje mezze obed v 13.00 teraz majú aj vegetariánske!!! Pre každých 2 ľudí, ktorí majú mezze, dostanete bezplatne fľašu vína, samozrejme k tomu bezplatnú degustáciu vína. Jedlo je výborné, vyrobené z najčerstvejších surovín a dokonale uvarené. Za 23 eur na osobu, vrátane fľaše vína, by ste ťažko hľadali lepší obed kdekoľvek v Pafose. Ak chcete kúpiť nejaké víno, ponúkajú veľkorysé zľavy pre celý box vína -12 fliaš, zaplatíte zlomok ceny v porovnaní s obchodmi. Mimochodom, moje obľúbené vína – Statos a Agios Fotios – sú len 6 eur v miestnych obchodoch! V súčasnosti produkujú 3 typy bieleho vína, 2 typy ružového a niekoľko možností pre červené.  Ak prídete na Cyprus v budúcom roku, toto si určite pridajte do zoznamu. Musí byť dobré, ak som tam bol šesťkrát! =)

kolios winerykolios winery

kolios winery, cypruskolios winery, cypruskolios winerykolios winerykolios winerykolios winerykolios winerykolios winerykolios winerykolios winery

kolios winery, cypruskolios winerykolios winerykolios winerykolios winerykolios winerykolios winerykolios winerykolios winerykolios winerykolios winerykolios winery

kolios winery, cypruskolios winery, cypruskolios winerykolios winery

2 Comments

 1. Viki
  January 4, 2018 / 8:25 am

  Nádhera ! Ak raz pôjdem na Cyprus, určite si to dám na zoznam miest, ktoré musím navštíviť. Naozaj! Nekecám!

  Viki Ceglédyová

  • Lu
   Author
   January 6, 2018 / 12:30 pm

   Urcite neolutujes Viki! Dakujem za koment.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.