Finnish “Rosoli” Beetroot Salad

Here is one of my favourite things from Finnish cuisine – beetroot salad. Fins elevated this simple dish into an art form and after years of indulging myself I thought I should share it with you too!

This salad is super simple and made from readily available ingredients, so it’s a great life saver if you need to whip up something quickly for guests.

It has a traditional place on Christmas table, but can be used as side dish or main course anytime.

Finnish Beetroot Salad – Rosoli

4 beetroots, 3 carrots, 3 potatoes, 1 onion, 2 apples, 1-2 gherkins, salt and pepper

All of your ingredients should be cooked (beetroot, potatoes and carrots) and chopped into same size cubes. The smaller the better as the salad looks a lot nicer.

We normally have the salad without a dressing as it will get pretty moist from the beetroots, but you can add a layer of dressing if you wish to by mixing up 200 ml heavy cream (or yoghurt), 1 spoon of vinegar (white wine type), 2 tbs of beet juice, bit of sugar, pepper and salt.

SK:

Tu je jedna z mojich obľúbených vecí z fínskej kuchyne – šalát z červenej repy. Fíni vyzdvihli toto jednoduché jedlo do umeleckej formy a po rokoch prejedania som sa konečne dostala k tomu aby som sa s vami o recept podelila.  Tento šalát je super jednoduchý a vyrobený z ľahko dostupných surovín, takže je to skvelá záchrana, ak potrebujete rýchlo spraviť pre hostí niečo ľahké.

Má tradičné miesto na vianočnom stole, ale môže byť použitý ako príloha alebo hlavné jedlo kedykoľvek.

Fínsky šalát z červenej repy – Rosoli

potrebujeme – 4 červené repy, 3 mrkvy, 3 zemiaky, 1 cibuľa, 2 jablká, 1-2 uhorky nakladačky, soľ a korenie

Všetky ingrediencie by mali byť varené (červená repa, zemiaky a mrkva) a nakrájané na kocky rovnakej veľkosti. Čím menšie, tým lepšie.

Zvyčajne robím šalát bez dresingu, pretože z červenej repy zostane dosť vlhký, ale ak chcete aj jednoduchý dressing, tu je – 200 ml šlahačky, 1 lyžicu octu, 2 lyžice šťavy z repy, trochu cukru, korenia a soli.

finnish rosoli saladfinnish rosoli saladfinnish rosoli salad

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.